Terleme Nedenleri - Medical Park Terleme Tedavisi

Terleme Nedenleri

terleme

✔ Olağan nedenler: Olağan terleme nedenleri olarak havanın sıcak olması, aşırı nem, fiziksel aktivite, aşırı giyinmek, sentetik giysiler, alkol almak, sıcak içecekler, acılı-baharatlı ve sıcak yemekler, stres, heyecan vb.

✔ Bazı ilaçlar: Aspirin, ağrı kesiciler, bazı antidepresanlar, östrojen, morfin vb. tarzı ilaçlar terlemeye neden olabilimektedir.

✔ Sağlık sorunları: Obezite-aşırı kilo, menopoz, ateş basması, menstrüasyon-adet dönemi, ergenlik dönemi, sıcak çarpması, şiddetli ağrı, ilaç yoksunluğu sağlık sorunlarına bağlı terleme nedenleri olarak belirtilebilir.

✔ Gece terlemesi: Yatılan ortamın aşırı sıcak olması, fazla örtünme, yatmadan önce sıcak içecek içilmesi, acı gıda yenilmesi, egzersiz yapılması, stres, kabus görme, uykuda yürüme, bazı alerjiler, uyku apnesi vb. gece terlemesine neden olabilmektedir.

✔ Sempatik sitemin aşırı çalışması: Sempatik sistemin ayar bozukluğu veya aşırı duyarlılığı nedeniyle fazla çalışması durumudur.

✔ Bölgesel terleme: Bölgesel terlemeye her iki cinste de eşit oranda görülmektedir. Bölgesel terleme nedenleri olarak stres, heyecan, korku gibi durumlar tetikleyici olabilir. Bölgesel terleme uyku döneminde görülmez, uyandıktan sonra başlar. Hastaların yaklaşık %40′ında genetik-irsi geçiş görülmektedir. Sıcak mevsimlerde daha belirgin görülmektedir.